Církevní sňatek v neformálním stylu a vše kolem plánování

Zobraz úvodní příspěvek
Zdravím, mám takový trochu zvláštní dotaz. Jsem už pár let rozvedená (soudně), skoro stejně dlouho mám nového přítele a nyní bychom se chtěli vzít. Uznání minulé svátosti manželské neplatnou je v řešení. Bohužel jsem teď na plánování sama, s přítelem máme hodně omezené možnosti komunikace - a ještě nějakou dobu mít budeme. Pak ale tuším že to půjde ráz na ráz. Popravdě, ke sňatku máme trochu prozaičtější důvody - přítel kvůli úřadům (místo požádání o ruku mi řekl "tak se prostě vezmem"), a já jsem jedině ráda protože jako "rozvedená hříšnice" nesmím ke svatému přijímání. Jiné důvody k uzavření manželství nemáme, je pro nás důležité že se máme rádi, stojíme při sobě v dobrém i zlém (a toho špatného je teď víc než dost) jako kdybychom manželé byli a chceme spolu být papír nepapír. A teď k dotazu: pokud svatbu, tak za mě 100℅ církevní, z toho neslevím. Co dál vím, že budeme mít hodně omezený, ale jako fakt přísný rozpočet. Lidí odhaduju tak 20-30, obřad odpoledne ať odpadne nákladná hostina, a pak bychom se přesunuli do místního kempu na odpolední zábavu. Takže celou akci bych ráda hodně na pohodu, žádné načinčanosti, dámy společenské šatičky a pánové kvádro budou mít zakázané. Co se týče rozpočtu. Na jídle a pití samozřejmě šetřit nemůžeme, i když pokud někdo něco bude chtít donést, bránit se nebudeme. Prstýnky nemusí být osázené brilianty za těžké tisíce, pěkné se dají sehnat už za pár stovek. Také žádné nákladné dekorace, květiny (nejradši bych domácí puget natrhaných kopretin, příp třeba jen jednu slunečnici apod) a oblečení. Pro sebe bych viděla normální peknější letní šaty jako na obrázcích (kvůli obřadu v kostele určitě pod kolena a s rukávky = krytými rameny) a co za boty? Líbí se mi třeba kristusky ale opět bude kvůli kostelu nutná plná špička... A hlavně žádné jehly, ať se v tom dá pak pohodlně chodit i po trávníku. A přítel? To vůbec nevím... Není to žádný drobeček, má 2m a 130kg (i když teď docela zhubnul), a oblek už opravdu nikam nevezme. Častý argument že muž oblek unosí do divadla a na plesy tak tam nechodíme, do práce nosí montérky. Viděla bych to na ležérní košili nebo triko s límečkem a nějaké kalhoty co pak půjdou nosit místo džínů ale ne přímo džíny, případně sako z půjčovny pokud ale budou mít v nabídce 4XL... A boty jaké? Potřebuje dost široké a 47. Teď nosí buď crocsy nebo klasické prestige... Děkuji moc za rady!
Odpovědět
1
2
Obavam se, ze oba zavoje - a predevsim ten druhy - vyzaduji jednoduche saty s uzkou linii, bez jakychkoliv volanu a vyraznych ozdob. Zatimco saty, co mas na fotkach u prispevku, jsou spise “boho”, rozevlate, letni, tak ten druhy zavoj mi spis symbolizuje eleganci dvacatych let.
Odpovědět
Ten druhy zavoj k vybranemu stylu satu urcite ne, a ten prvni spis taky ne. Co jinou dekoraci na hlavu z kvetin? Sponku, celenku apod?
Odpovědět
Dávám holkám za pravdu, ten druhý závoj je vhodný k úplně jinému typu šatů a ten první se mi k tomu zvolenému stylu šatů taky nějak nehodí. Ale myslím, že možností ozdob do vlasů je fakt hodně - stačí se podívat do jakékoli "svatební půjčovny", obvykle tam toho nabízejí dost.
Odpovědět
Holky děkuju, mě se popravdě ty závoje taky moc k těm šatům nehodily, ale chtěla jsem také slyšet (tedy číst) názor jiných. Jako označení "boho" moc ráda nemám, říkám spíš "na poho", ale pro rychlý popis stylu to sedí. Ještě jsem uvažovala o čelence v hippie stylu, nějaký copánek přes čelo a copánky kolem obličeje + gumičky těch copánků dozdobit nějakým kvítkem. No pěkně se mi to začíná zamotávat, proč nemůže být církevní svatba stejně jednoduchá jako civilní - v džínách odchytit před úřadem (kostelem) dva "dobrovolníky" za svědky a za chvíli být svoji... No... Achjo... 😆
Odpovědět
@zenaamuz Ten problem nevezi v cirkevni x civilni svatbe, ale v tom, ze organizace svatby neni jednoducha celkove 😉 A predevsim v tom, ze mnoho lidi si to zbytecne komplikuje samo. A treba zrovna obleceni - to dokazeme nejvic komplikovat my samy nevesty, pritom nektere veci opravdu neni potreba tak moc prozivat.
Odpovědět
@rraadka no, svou první svatbu jsem prožívala přesně 17 měsíců a 10 dní = od zasnoubení do svatby. Skoro rok a půl jsem žila jen tím, vymýšlela, nakupovala a vyráběla, a stejně to dopadlo jak to dopadlo. Teď už na podobné věci nemám ani čas ani náladu a hlavně ani peníze. Čím víc svatbu řeším, tím víc mě to přestává bavit a chci to už mít za sebou a úplně chápu všechny naše drahé polovičky (čest výjimkám), které o svatebních přípravách nechtějí ani slyšet. A tím víc bych ráda jen džíny - dva kolemjdoucí - já nevěsta odevzdávám se Tobě ženichu a konec, co Bůh spojil a jde se... Ale vy holky co se vdáváte poprvé, užijte si to, zasloužíte si naplno prožít ten pocit že se BUDETE VDÁVAT 👸
Odpovědět
@rraadka před církevní svatbou musíš se svým nastávajícím absolvovat "přípravu" tj několik návštěv u kněze, kde se probírá jednak průběh obřadu a papírování, a také jakési poučení pro katolické novomanžele co a jak. No prý je to ale kněz od kněze, nám dělal i přednášku o ne/vhodné antikoncepci a přijímání dětí, o dress codu
Odpovědět
...na svatbu a dalších věcech.
Odpovědět
@zenaamuz Ja vim. A podobna setkani mohou pary navstevovat i v pripade civilniho snatku. Ale nerekla bych, ze je kvuli tomuhle cirkevni snatek narocnejsi. Protoze i ta cirkevni setkavani mohou byt velmi prijemna, napr. pokud se jedna o spolecna setkavani s dalsimi pary, coz je take moznost. A porad je to vas spolecny cas, co travite spolu a vede vas k uzavreni manzelstvi. Ne komplikace.
Odpovědět
A jenom chci rict, ze to nemyslim nijak utocne. Jen mi pripada skoda civilni snatek snizovat jen na pouhy akt bez dusevniho rozmeru, nebo naopak cirkevni snatek prezentovat jako “praci” 🙂
Odpovědět
@rraadka ne to vůbec nemyslím že bys to myslela nějak špatně, vím že to je nutné a záleží na konkrétním duchovním jak to pojme, ani nechci uzavření manželství odosobňovat na pouhý úřední úkon. Jen mi přijde trochu líto, že když ne všichni stojí o tu parádu kolem, tak u civilního sňatku je celý úkon za dejme tomu hodinu hotový a nikdo neřeší jestli má nevěsta džíny a triko nebo róbu za tisíce, ale církev tuto možnost nedává, je to všechno zdlouhavé a už samotné návštěvy kněze (pokud má někdo "štěstí" jako já poprvé) může nevěřící polovičky od svátosti manželské odradit a posílit preferenci sňatku civilního. A to jak to kdo prožívá na tom nic nemění, někdo má rád společnost a bujaré veselí, jiný je introvert a ve společnosti trpí, což nemusí znamenat že nic neprožívá. Jen to nedává všem okolo tak znát...
Odpovědět
Když kliknu na vaše nicky a některé tam máte fotky, jak tam ty fotky dáváte prosím? Ať je nemusím posílat sem, když si je chci uložit? Díky
Odpovědět
Článek se načítá
Ahoj... Tak jsem si sedla s papírem a kalkulačkou a dostala jsem se při 36 osobách z toho 11 dětí bez oběda, na 50 tisíc?? 😱 Jídlo (obložené mísy a pizzy, ostatní kdo co po domluvě donese jsem nepočítala + tedy samodomo 3patrový dort), pití, výslužky, odhadem pronájem kempu (jen sečtené poplatky za parkování, stanování, použití sprch...), poplatky úřadu a církvi... + za oblečení pro nás oba, kadeřnici, prstýnky, kytku, a DIY oznámení jsem odhadla na 5t dohromady, tam už těžko uberu... Ale kde tedy ušetřit? Na dekoracích už ne, pár záclon ze sekáče - schválně každá jiná - náš neformální styl spíše podtrhne a peněženku nezatíží, svíčky proti komárům jsou nutnost, a jinak nic. Max balónky a bublifuky pro děti ale to jsou korunové položky. Na množství nebo kvalitě pohoštění také ne, to by mohla být pěkná ostuda. Jediné kde by se dalo ušetřit je 7000 za DJ a pouštět vlastní hudbu, ale z toho kouká průšvih neboť to nikdo z nás neumí, nemluvě o technice kterou nemáme. Nebo zkusit vyjednat slevu v tom kempu, mimo hlavní sezónu prázdnin tam není noha, tak by za takový kšeftík mohli být rádi... Nebo máte nějaké další nápady prosím? Žádné šikovné kamarády s použitelnými dovednostmi nemáme, jen kdyby se ženské chtěli podílet na přípravě pohoštění (a jak je znám tak chtít budou)... Nebo to vzít letecky, jen kněz, my dva, naše děti a svědkové s rodinami (tj celkem 12 osob), po obřadu do restaurace na oběd a konec... Pořád se to ve mně pere... 🤯😫
Odpovědět
Asi až poté co mě miláček požádá (zatím se o svatbě jen občas zmíní mezi řečí, ale skutek utek), tak si v klidu sedneme a probereme možnosti. Jen ho pak nechci vyděsit zbytečně velkou sumou...
Odpovědět
1400 Kč/os. je obvykle cena za jídlo jedné osoby - jestli vy v tom máte všechny náklady, buď ráda. Svatební oznámení za 5 tisíc nebude, pokud nebudete obesílat půlku republiky 😉 Hostit lidi obecně - ať už třeba na promoci, nebo na svatbě - není levná sranda. U svatby to platí dvojnásob. Jen si spočítej, kolik by stálo, kdybys těch 36 lidí vzala na oběd do hezké restaurace - to už 50 tisíc s oblečením, pronájmem atd. nezní tak zle, že? A mimochodem - zrovna výslužka je ta věc, kterou za mě můžete škrtnout. Už je normální na svatbách nic nedávat.
Odpovědět
@zenaamuz Ja uz se ztracim. Planujes tedy svatbu, nebo ne? Nemuzu se zbavit pocitu, ze spekulujes nad vecmi (rozpocet, koncept, pocet lidi, obleceni…), ktere by se vyresily za jedno odpoledne, kdybys je probrala s partnerem.
Odpovědět
@rraadka jak jsem psala v úvodním příspěvku, máme teď hodně omezené možnosti komunikace. A až bude po všem a zase dobře, počítám že to půjde ráz na ráz, od požádání do svatby moc času mít asi nebudu. Tak zjišťuju co se dá a vymýšlím varianty (a jde mi z toho hlava kolem), abych byla připravená už to jen zrealizovat a nekoukala že nevím co a jak a kde a za kolik. Říkám - přítel řekne občas něco jako vezmeme se, mohli bychom se vzít... Ale zase jde diskuze dál, aniž bych mohla reagovat, času je málo a témat hodně...
Odpovědět
Jo ale těch 5000 není jen za za oznámení, ale za oblečení pro oba, kadeřnici, prstýnky, kytku a to oznámení. Proto říkám že už za tyto věci neuberu... A s vysluzkou se bohužel u nás stále počítá, klasika velký koláč a na něj naskládat cukroví a mini koláčky... 🥺
Odpovědět
Právě až to pak s přítelem řešit budeme, tak se bojím aby se z rozpočtu nevyděsil, 50t nestáli ani obě naše auta dohromady... Tak se snažím to co nejvíc ztenčit...
Odpovědět
@zenaamuz Tak snad je to vase spolecna svatba, neni to tvuj vymysl, ze to neco stoji 🤔 My jsme taky na zacatku zacali s “vic nez XX za svatbu nedam”, abychom se pak spolecne zasmali svemu omylu. A spolecne si znovu prosli moznosti, ze to proste chceme takhle a holt se bude muset rozpocet navysit.
Odpovědět
Profilova fotka
@zenaamuz Tak zrovna já bych šetřila na tom DJ. Koupit (půjčit) nějaký slušný reprák a hudbu pouštět přes telefon. Neteř to tak měla na nízkorozpočtové svatbě před měsícem a šlo to. Jestli vy nerozumíte technice, tak není někde mezi blízkými nějaký teenager, který by mohl dostat funkci DJ?
Odpovědět
@l_a_u máme souseda ajťáka a jeden z hostů (známe se ale jen s ním) má cca 13-14letého syna, no možná i víc ono to letí, ale o tom nevím víc než jak se jmenuje 🤔 a za kolik se dá tak půjčit aparatura? Spíš pomýšlím na jednoho DJ co hrává tady po vsích na karnevalech, je nejspíš místní tak bychom neplatili zbytečné kilometry za dopravu, a mohl by být lacinější než DJ se známým jménem co jsou na internetu. Sice netuším jak se jmenuje, ale léto končí a v zimě se vdávat nechci, takže ten karneval bude dřív než svatba. Tak bych se ho zeptala až tam raubíři budou řádit v maskách 😉 a od toho bych se odpíchla. No, třeba nakonec miláček řekne že chce abychom si to užili a bude rozpočet volnější, ale vždycky je lepší přidat než hledat kde uberu. Případně tipuju tak 4-8 lidí které nevím zda pozvat, to by také bylo znát. A kdyby ne, pořád mám záložní řešení č. 2 - svatba jen se svědky tj celkem 12 lidí a pak jen oběd v restauraci... Tohle špekulování a vymýšlení coby kdyby mě fakt nebaví, ale v hlavě se mi to honí jak vítr v maštali 🤯🤣 ať už se to rozjede a je to za náma co! 😉
Odpovědět
Tak jsme byli s mláďatama koupit u Větnamce kecky na tělák, a jak to tak u zkoušení bot bývá, prošli se mezi věšáky tam a zpátky. A tohle se tam na mě z jednoho věšáku smálo! Ty s rukávkem za 799, ramínkové (ty by se mi líbili víc, pokud by tedy kněz dovolil) za 550! A měli kromě bílé i mj pudrově růžové a takové příjemně šedé, tak váhám... A když jsem se otočila, košile po 199! Všechno jak vystřižené z mých představ! Jasně Větnamec, ale cedulka je z rubu a zvenku to napsané není... 😉 tak aspoň jedna dobrá zpráva co se týče rozpočtu... 💸
Odpovědět
Tak kdyby nám v kempu odpustili parkovné protože to místo tam je ať už obsazené nebo prázdné, a poplatky za ubytování jako takové protože vzduch jim snad nevydýcháme (poplatky za sprchy a elektrické přípojky případných obytňáků bych samozřejmě nechala, tam už se spotřebovává voda a energie) tak bychom ušetřili hned možná 5 tisíc, na aparaturu jsem našla půjčovnu doslova za humny 1300 repráky se stojany a 500 mixážní pult (+ případně 400 za mikrofon), takže hned by byla úspora 10000... A ještě mě napadlo, protože už máme bydlení zařízené, asi bychom mohli napsat svatebčanům, že pokud nám něco budou chtít dát, ať dají obálku. Už jsem tento požadavek viděla na vícero svatbách. Při počtu 11 rodin x průměrně tisícovka? už by to také mohlo dát pěknou sumu zpátky. No 30-35000 už vypadá líp, snad jsem nezapomněla něco započítat 🤔
Odpovědět
1
2
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?